RFID Etiket nedir?

En basit şekliyle bir RFID etiket, iki ana parçadan oluşur – sinyalleri iletmek ve almak için bir anten ve etiketin kimliğini ve diğer bilgilerini depolayan bir RFID çipi (veya entegre devre, IC). RFID etiketleri, bir RFID okuyucu ve anten kullanarak izlemek için ürünlere yerleştirilir.

RFID etiketi, bir ürün hakkındaki verileri radyo dalgaları aracılığıyla anten / okuyucu kombinasyonuna iletir. RFID etiketlerinin tipik olarak pili yoktur (Aktif veya BAP etiketleri değil ise); bunun yerine, okuyucu tarafından üretilen radyo dalgalarından enerji alırlar. Etiket okuyucu/antenden iletimi aldığında, enerji dahili anten üzerinden etiketin yongasına geçer. Enerji, istenen bilgilerle etiketin üstündeki çipi aktive eder ve daha sonra antene/okuyucuya geri bir sinyal iletir.

Her çipte dört bellek bankı vardır – EPC, TID, Kullanıcı ve Ayrılmış Bölüm. Bu bellek bankalarının her biri, neyin belirtildiğine bağlı olarak etiketli ürün veya etiketin kendisi hakkında bilgiler içerir.

Yüzlerce farklı RFID etiketi, belirli ortamlara, yüzey malzemelerine ve uygulamalara özgü özellik ve seçeneklerle birçok şekil ve boyutta mevcuttur.

RFID Etiketlerinin Türleri

Çşit çeşit RFID uygulamaları olduğu için, RFID etiketleri ve bunları kategorize etmenin yolları da bir o kadar fazladır. Etiketleri türlere ayırmanın yaygın bir yolu inlay etiket ve sert etiketlerdir.

Form Şekli – Saten/Polyster Etiket, Kart, Rozet, Sert Etiket,Karton,Sticker

Frekans Tipi – LF, NFC, HF, UHF Pasif (902 – 928 MHz, 865 – 868 MHz veya 865 – 960 MHz), BAP, Aktif

Çevresel Faktörler – Suya dayanıklı, Sağlam, Sıcaklığa dayanıklı, Kimyasal dayanıklı

Özelleştirilebilir içerik – Şekil, Boyut, Metin, Kodlama

Uygulama alanları – Çamaşır Etiketleri, Sensör Etiketleri, Gömülebilir Etiketler, Otoklavlanabilir Etiketler, Araç Etiketleri, Yüksek Bellek Etiketleri

Özel Yüzey Malzemeleri – Metal montaj etiketleri, Cam montaj etiketleri, Sıvı dolgulu ürünler için etiketler